logo

Asfalty w postaci stałej nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne, ale ze względu na wysokie temperatury przechowywania, przeładunku i przewozu asfaltów przy pracy z nimi występują pewne zagrożenie oparzeń termicznych. Dlatego bardzo ważna jest bezpieczna praca z asfaltami w całym łańcuchu dostaw.

Ogólne

Asfalty w postaci stałej nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne, ale ze względu na wysokie temperatury przechowywania, przeładunku i przewozu asfaltów przy pracy z nimi występują pewne zagrożenie oparzeń termicznych. Dlatego bardzo ważna jest bezpieczna praca z asfaltami w całym łańcuchu dostaw. Pobieranie próbek gorącego asfaltu jest wyjątkowo niebezpieczne z powodu ryzyka rozpryskania i rozlania substancji, która może wywołać oparzenia.

Inicjatywą LOTOS Asfalt jest zwrócenie uwagi na konieczność zachowania właściwego sposobu postępowania przy poborze próbek lepiszczy asfaltowych opisanego w Polskiej Normie PN-EN 58. Poniższe porady odzwierciedlają aktualną wiedzę na temat zagrożeń związanych z produktami asfaltowymi i przebywaniem w ich pobliżu.

Zagrożenie oblania pracowników gorącym asfaltem występuje w kilku przypadkach, w tym również podczas pobierania próbek bez użycia środków ochrony osobistej, bądź bez doświadczenia.

Podczas pobierania próbek bezpośrednio z cysterny istnieje zagrożenie upadku z wysokości ok. 3,5 m, a także oblania się gorącym produktem. W związku z tym rekomenduje się pobieranie próbek z króćców umieszczonych na rurociągach pomp rozładunkowych.

Pamiętajmy, że:

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj film:


Więcej informacji znajdziesz na stronie LOTOS Asfalt/BHP

Udostępnij