Jako jedna z 20 największych spółek warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, zostaliśmy wybrani do pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. 19 listopada 2009 roku odbyło się pierwsze notowanie nowego indeksu, do którego zakwalifikowano 16 spółek o ratingu A.
RESPECT to projekt, który ma na celu promowanie najwyższych standardów odpowiedzialnego zarządzania. Dlatego zakwalifikowanie się do RESPECT Index jest dla nas potwierdzeniem, że rynek nie tylko dostrzega, ale i pozytywnie ocenia realizowane przez nas działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Wysoka ocena ratingowa stanowi dla nas wskazanie, że przyjęta w ramach Grupy Kapitałowej LOTOS strategia CSR skutecznie wspiera realizację celów biznesowych i spotyka się z uznaniem inwestorów. Taki był nasz cel długofalowy – wdrożenie najwyższych, międzynarodowych standardów zarządczych w obszarach istotnych dla pozyskania społecznej akceptacji dla naszej działalności. Poddanie się dodatkowej ocenie rynku kapitałowego zgodne jest z realizowanym przez nas postulatem transparentności i rzetelności w relacjach z kluczowymi interesariuszami.
Proces kwalifikacji spółek do RESPECT Index przebiega w trzech etapach: dokonywana jest selekcja spółek na podstawie kryterium inwestowalności, następnie badane są kryteria z dziedziny ładu korporacyjnego i relacji inwestorskich, zaś w końcowej części analizie podlega system zarządzania CSR w spółkach.
Spółki inwestowalne to:
- spółki o najwyższej płynności, a więc wartości obrotów realizowanych na giełdzie;
- spółki o najwyższym rozproszeniu akcjonariatu, a więc o najwyższym udziale inwestorów poniżej 5%;
- spółki z indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80.
Działania realizowane w drugim etapie selekcji spółek pod kątem ich zakwalifikowania do grona uczestników indeksu zakładają:
- analizę sposobu raportowania, liczby i znaczenia kar nałożonych przez komisję, zasad wypełniania dobrych praktyk;
- analizę stron internetowych spółek, zakresu informacji, dostępności stron, inne wersje językowe, czas odpowiedzi na zapytanie itd.
Końcowym etapem badania spółek jest wypełnienie przez nie ankiety potwierdzającej realizację dobrych praktyk CSR w zarządzaniu organizacją. Kwestionariusz, weryfikowany przez firmę audytorską, zawiera następujące elementy oceny:
Polityka CSR |
|
System Zarządzania |
|
Zarządzanie środowiskowe |
|
Polityka personalna |
|
Rynek i Klienci |
|
Kalendarium RESPECT Index:
19 listopada 2009 r. - ogłoszenie wyników pierwszego badania RESPECT Index, uczestnikami indeksu zostaje 16 spółek
lipiec 2010 r. - zmiana częstotliwości i zasad badania spółek: weryfikacja tylko najpłynniejszych spółek dokonywana co pół roku;
styczeń 2011 r. - zmiana częstotliwości ogłaszania indeksu z trzy razy dziennie na co minutę podczas notowań ciągłych; ogłoszenie wyników II edycji; w indeksie jest 16 spółek
lipiec 2011 r. - ankieta nt. CSR wśród profesjonalnych uczestników rynku; ogłoszenie wyników III edycji; w indeksie są 22 spółki
styczeń 2012 r. - ogłoszenie wyników IV edycji, w indeksie są 23 spółki
lipiec 2012 r. - ogłoszenie wyników V edycji projektu, w indeksie jest 20 spółek